Kimya Fakültesi
kimya-fakultesi-57411.jpg

Kimya ve kimya teknolojisi alanındaki uzmanlar, işgücü piyasasında en çok ödenen ve popüler olan ülkeler arasındadır. Ekonominin herhangi bir dalında yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve tanıtılması, bu uzmanların yardımı olmadan olmaz. Her türlü sanayi (kimya, petrol arıtma, ilaç, metalurji, inşaat, tarım vb.) Ve her türlü malın üretimi kimyagerlerin ve kimyasal teknoloji uzmanlarının eğitimini gerektirir.

Al-Farabi Kazası’nın Kimya ve Kimya Teknolojileri Bölümü, 1934 yılında açılan üniversitenin ilk fakültelerinden biridir. Fakülte, 5 katlı bir eğitim binasını, 2 araştırma enstitüsüne sahiptir. Eğitim, 5 bölümden oluşan 70 laboratuvar ve modern ekipmanlarla donatılmış 4 bilgisayar sınıfı temelinde 3 (Eyalet, Rusça ve İngilizce) dilde yürütülmektedir. Uzmanlara yüksek vasıflı öğretmenler ve 45 doktor, 85 aday ve 40 doktora dahil olmak üzere işletmeler çalışanları tarafından eğitim verilmektedir. Lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmaları için tüm eğitim programları ASIIN (Almanya) tarafından akredite edilmiştir. Fakülte, Belgorod Üniversitesi, Çin Petrol Üniversitesi, Taipei Üniversitesi, Saitama Üniversitesi (Japonya), DI Mendeleyev Rus Kimya-Teknolojik Üniversitesi, Ufa Petrol Teknik Üniversitesi. Lisans öğrencilerine Lyon-1 (Fransa), Valencia (İspanya), Polonya, Romanya, vb. Üniversitelerde eğitim verilir.

Fakülte öğrencileri Karachaganak Petrol İşletmesi, Atyrau Petrol Rafinerisi, CNPC-Aktobemunaigas, Kazofosfat, KazTransOil, ZinKaz, DorPlast yatırım, Zerde-Fito ve diğerleri gibi kimya, petrokimya, ilaç ve metalurji endüstrilerinde eğitilmektedir.