Denklik
E-Devlet üzerinden Alfarabi Üniversitesi (Al-Farabi Kazakh National University) Okul Tanıma Sorgulama sayfasına girildiğinde mezun olunan üniversite listede yer aldığını görebilirsiniz.

Alfarabi Üniversitesi(Al-Farabi Kazakh National University ) Okul Tanıma Belgesi nedir?

Yurt dışı bir yükseköğretim kurumunun ve bu kurumun ilgili programının akademik derece vermeye yetkili olduğunun Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edildiğini gösteren resmi yazıdır. (Al-Farabi Kazakh National University) olarak aratınız.
Yapmanız gerekenler:

1- E-Devlete girdikten sonra arama motorununa “Okul Tanıma Belgesi Sorgulama” yazınız
2. Sonra, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı/Okul Tanıma Belgesi Sorgulama  çıkacaktır, tıklayınız
3. Kimliğimi Şimdi Doğrula çıkacaktır, doğrulaya tıklayınız
4. Okul Tanıma Belgesi Sorgulama uygulama belgesi ekranı çıkacaktır,ordan UYGULAMAYA GİT tıkla
5. OKUL TANIMA DURUMU SERVİSİ
6. ÜLKE OLARA KAZAKİSTAN GİR
7. Üniversite olarak (Al-Farabi Kazakh National University )
8. En son SORGULA ekranını tıkladığınızda Alfarabi Üniversitesi ile alakalı okul tanıma belgesini görebilir ve indirebilirsiniz.

 

 

YURT DIŞI YÜKSEK ÖĞRETİM DİPLOMALARI TANIMA VE DENKLİK

Denklik kavramı, yurt dışından alınan yükseköğrenim diplomalarının ülkemizde hangi alan ve dereceye eş değer olduğunun belirlenmesi işlemidir. Tanıma ise ilgili yurt dışı yükseköğretim kurumunun akademik derece vermeye yetkili bir kurum ve ilgili yükseköğretim programının akademik derece vermeye yetkili bir program olarak kabul edilmesidir. Denklik ve tanıma beraber anılması gereken kavramlardır. Zira tanıma denkliğin ön koşuludur.

Alfarabi Ünivesitesininin Türkiye’de Denkliğinin olup olmadığı ile alakalı YÖK kriterlerini önemlidir. YÖK tarafından hazırlanan yurtdışı üniversiteleri tanıma ve denklik el kitabının 14.sayfasında DENKLİK ile alakalı hangi kritelerin olması gerektiği yayınlanmıştır.

ALINTI: 2. Dosya üzerinde eğitim süreleri, kredileri ve stajları ülkemizdeki ile eşdeğer ise ve mezun olunan program YÖK veya “Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu” (WFME) tarafından tanınan, tescil yetkisi verilmiş kurumlarca akredite edilmişse veya ilgili üniversite Dünya Sıralamalarında ilk 1000’e giriyorsa sınavsız “doğrudan denklik” verilmektedir. http://bologna.yok.gov.tr/documents/10279/43653871/Tanima_Denklik_El_Kitabi (14.sayfa)
Alfarabi Üniversitesinde eğitim almayı düşünen öğrenci ve velilerin kafaların bir şüphe kalmaması açısından http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi internet adresinde yer alan dilekçe doldurulup hizmet bedeli yatırılarak, elden ya da posta yoluyla Yükseköğretim Kurulu Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına başvuruda bulunulmaları tavsiye edilir.

Kaynak: http://bologna.yok.gov.tr/documents/10279/43653871/Tanima_Denklik_El_Kitabi